גמילה מקנאביס: לתפוס את חלון ההזדמנויות

יש מיתוס בחברה לגבי שימוש בקנאביס. בשונה מסמים אחרים, לקנאביס יש שם "קליל". הוא נכנס תחת ההגדרה "סמים קלים" והדימוי הרווח לגביו הוא שהשימוש בו אינו טומן בחובו סכנת התמכרות או נזק פיזי או רגשי, אפילו להיפך. בשנים האחרונות, עם התגברות השיח על לגליזציה ושימוש בקנאביס כפתרון רפואי לשלל בעיות, הדימוי החיובי של הסם הזה רק הלך והתגבר. החברה אינה מודעת ואולי גם אינה רוצה להיות מודעת להשלכות הקשות של שימוש לא מבוקר בסם הזה ולנזק שהוא מחולל בחייהם של אנשים רבים.

גמילה מקנאביס מתחילה משינוי דפוסי חשיבה

הנפגעים העיקריים מהמצב המתואר הם, כמובן, המכורים. אנשים שפיתחו התמכרות למריחואנה והפכו תלויים בו לחלוטין. התלות בסם מתגברת אט אט, משתלטת על חייהם, משבשת אותם והורסת כל חלקה טובה. מעבר למחירים הכלכליים הכבדים, המכורים עשויים להפוך מאנשים חברותיים שהאמינו שהסם "עוזר להם", לאנשים שמסתגרים בבתיהם ומתרחקים מכל אדם שרוצה לעזור להם.  ההשפעות של מצב שכזה הן קשות: דיכאון, חרדה ולעתים גם התקפים פסיכוטיים. קושי בתפקוד המיני, שמובילים לתחושת חוסר תקווה.

כשאדם מגיע למצב המתואר, הדרך היחידה שלו לקחת מחדש שליטה על חייו היא לעבור תהליך גמילה מקנאביס. תהליך הגמילה הוא למעשה החלטה לשנות את מסלול החיים, להסכים להתבונן באומץ על הדפוסים המאפשרים להתמכרות להתקיים, להיות מוכנים להעמיק בדפוסי החשיבה שמזינים את ההתמכרות ודרך זה לבנות מחדש את החיים ללא הסם.

איפה עובר הגבול ומתי כדאי לחשוב על גמילה מקנאביס?

חושב שאתה מכור? הנה כמה סימני אזהרה: כשכל דבר בחיים הופך להיות "סביב העישון", כשהצורך לעשן מנצח כל דבר אחר שפעם עשה לך טוב, כשאתה מרגיש שהסם הוא "רשת הביטחון" שלך ושבלעדיו לא תוכל לתפקד בעולם. אם אתה מזדהה עם אחד או יותר מהדברים שכתובים כאן, גש לקבל עזרה. זה לא מאוחר ומחקרים מראים שהטיפולים המגוונים שקיימים אפקטיביים.

יש תקווה: ישנן שיטות רבות והמוכחות מדעית לגמילה מקנאביס

ישנן שיטות רבות ומגוונות לגמילה מקנאביס, מטיפול קוגניטיבי התנהגותי, דרך טיפול פסיכולוגי מעמיק ועד לשיטת 12 השלבים. מרכזי גמילה מקנאביס יציעו לרוב סוגים שונים של טיפולים הכוללים: ייעוץ אישי, מפגשים קבוצתיים וטיפולים נלווים שמטרתם לעזור בהתמודדות הפיזית והנפשית עם כאבי הגמילה. המשותף לכל השיטות הללו הוא שהן אפקטיביות רק כאשר האדם וסביבתו מסוגלים לזהות את חלון ההזדמנויות לשינוי. חלון ההזדמנויות הוא נדיר ונסגר בקלות. לכן, אם זיהית בעצמך או באדם מכור שקרוב אליך, פתיחות לשינוי, יש לפעול מהר, לפני שחלון ההזדמנויות ייסגר.

אין תגובות